+48 510 987 498

Jak zostać trenerem personalnym?

7 maja 2018 / Aktualności
Jak zostać trenerem personalnym?

Znaczenie zawodu trenera personalnego wzrasta z roku na rok, w dużej mierze dzięki dużemu popytowi na usługi związane z fitnessem. Dziedzina ta rozwija się również dzięki różnorodnym i przynoszącym satysfakcję możliwościom kariery zawodowej dla profesjonalnych trenerów personalnych. Przyczyną jest też wzrost problemów związanych z chorobami cywilizacyjnymi oraz wzrost otyłości w społeczeństwie.

Przyszli trenerzy muszą posiadać szeroki wachlarz umiejętności, począwszy od wiedzy merytorycznej z treningu, podstaw przygotowania motorycznego, przez trening medyczny, dietetykę i dietoterapię oraz psychodietetykę na coachingu kończąc.

Praca trenera personalnego wymaga od niego wiele wiedzy i wyrzeczeń, jest zatem bardzo wymagająca, jednak czym właściwie zajmuje się trener i w czym może pomóc swojemu klientowi?

  • Trener personalny zajmuje się pracą z klientem lub małą grupą, ważne jest to, aby trener mógł poświęcić cały swój czas na zindywidualizowaną pracę.

  • Ocenia poziom sprawności fizycznej klienta i pomaga w ustalaniu i osiągnięciu celów związanych ze zdrowiem, sylwetką i samopoczuciem.

  • Prowadzi rejestry sesji ćwiczeń, aby obserwować postępy sprawności fizycznej.

  • Doradza w zakresie modyfikowania stylu życia poza siłownią, w celu poprawy zdrowia, kondycji, lepszego samopoczucia.

Certyfikat trenera personalnego, ale który?

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć osoba zaczynająca swoją karierę trenerską, jest to, który certyfikat uzyskać. Certyfikat jest konieczny, aby można było pełnić rolę profesjonalnego trenera personalnego.

Istnieje wiele dostępnych certyfikatów. Jednak, nie wszystkie są sobie równe, ani nie oferują tego samego poziomu profesjonalizmu. Nie dają też trenerowi szeregu różnorodnych możliwości rozwoju kariery.

Profesjonalne certyfikaty powinny być zweryfikowane przez osoby trzecie oraz powinny pochodzić od niezależnej organizacji, która udziela akredytacji programom certyfikacji.

W obrębie branży fitness, rekomendowani właściciele klubów fitness, jak i sprzętów do fitnessu medycznego, zatrudniają jedynie specjalistów z certyfikatem rekomendowanym przez REPS (Rejestr Profesjonalnych Szkół i Instruktorów Fitness). Zanim początkujący trener zdecyduje się na jakiś z kursów powinien sprawdzić, czy zapewni mu to rekomendację REPS. Istotne jest również, czy kurs posiada kwalifikacje systemu jakości szkolenia, np. MSUES 2.0

Jakie kompetencje i kwalifikacje powinien mieć certyfikowany trener personalny?

Z samej definicji, egzaminy certyfikacyjne powinny dawać obiektywną ocenę zdolności osoby, aby bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Kluczowym momentem zdobywania certyfikatu jest przeprowadzenie badania, które ma służyć do określenia podstawowych zadań, które będą wykonywane przez profesjonalistów na bieżąco. Poszczególne zadania, towarzysząca im wiedza oraz elementy związane z umiejętnościami są początkowo ustalane przez panel ekspertów ds. szkolenia osobistego, których praca jest potem zatwierdzana przez praktykujących trenerów.

Efektem końcowym jest zarys dziedzin (które reprezentują główne obszary odpowiedzialności zawodu), zadania (poszczególne funkcje dla określonych aspektów pracy) oraz związana z nimi wiedza i umiejętności (niezbędne do wykonywania wskazanych zadań), które służą jako minimalny poziom biegłości i wiedzy teoretycznej niezbędnej do wykonywania zawodu, jako kompetentny trener osobisty.

Ścieżka kariery

Po uzyskaniu certyfikatu droga kariery trenera personalnego jest całkowicie otwarta. Może on pracować dla fitness klubów, na siłowni, czy w kameralnych studiach, może też zacząć pracować w ramach własnej działalności.

Trenerzy personalni często zatrudniani są także jako wsparcie dla opieki medycznej, również w szpitalach, czy klinikach.

Coraz popularniejszą formą pracy trenera personalnego jest też prowadzenie treningów online. Dzięki temu sposobowi, za pośrednictwem jednego kliknięcia można poszerzyć swoje grono klientów, odbywa się to za pośrednictwem video-platform.

Praca trenera personalnego jest nie lada wyzwaniem, dlatego tak istotnym jest, aby szkolenie, które przechodzi kandydat było przeprowadzone z należytą starannością.

Jak zostać trenerem personalnym i uzyskać zatrudnienie dowiesz się na: https://a4academy.pl/

 

 

Wojciech Habało – Co-owner All For Body