+48 510 987 498

KPI w programach wellness? W jaki sposób zrobić to dobrze?

17 listopada 2019 / Bez kategorii, Wellness

Cele i wymogi stawiane przed programami wellness w firmach:

 

Podczas spotkań nt. programów well being pojawia się chęć zrealizowania wielu celów i interesów firmy. Główny cel którym jest poprawa profilaktyki zdrowia i samopoczucia pracowników, który długofalowo ma wpłynąć na produktywność, zmniejszenie absencji w pracy, liczbę dni chorobowych oraz poprawę retencji.

Dodatkowe wyzwaniem są cele związane z udowodnieniem zwrotu z inwestycji, zadowolenie uczestników w programie, poprawa wizerunku firmy na rynku pracodawców, wizerunek zespołów HR, CSR, komunikacji i marketingu. Zmieszczenia się w dość mocno ograniczonym budżecie związanym z ostrożnością, planowaniem, innowacją i małym doświadczeniem w obszarze wellness w Polsce.

Chcąc zrealizować jak najwięcej celów z długiej listy musimy się liczyć z mocnym rozproszeniem zasobów, komunikacją, oraz ilością zadań dla zespołów wew. firmy, co może skończyć się brakiem zadowalających rezultatów w kilku obszarach.

Z naszych doświadczeń wynika że najlepiej byłoby postawić na stworzenie trzonu programu np. rocznego i wybranie jednego KPI który będzie można mierzyć co roku przez prostotę i łatwość pozyskania danych (ilość osób które korzystają z usług w programie, współczynnik oceny jakości/satysfakcji z programu badany ankietami NPS). W ramach szkieletu programu i znajomości budżetu dobranie usług które mogą być świadczone regularnie np. raz w miesiącu oraz działań akcyjnych np. 2-4 eventy w roku służące budowaniu świadomości i generujące kontent do celów PR i marketing.

Najwyższe wskaźniki zaangażowania zespołu w programie rocznym jakie udało się nam osiągnąć to 70% osób aktywnych w programie dla firmy zatrudniającej (250-500 osób). Najwyższy poziom oceny satysfakcji z programu wellness jaki osiągnęliśmy na podstawie ankiet typu NPS to 9.12 w skali 1-10. Program trwa w badanej firmie od 5 lat.

Jeśli mają Państwo propozycję innych KPI i sposobu pozyskania danych w programach wellness będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się doświadczeniem i pomysłami.